Čini se da je vest da će administracija Donalda Trumpa ukinuti Agenciju za međunarodni razvoj Sjedinjenih Američkih Država (engl. United States Agency for International Development – USAID) ostavila mnoge u Srbiji zbunjenim ili bez teksta. Iako je reč o organizaciji koja je u zemlji prisutna više od dve decenije i dosad je ovde uložila blizu milijardu dolara. Sajt samog USAID-a već danima ne radi i trenutno je na njemu objavljeno samo kratko obaveštenje o tome da se njihovo osoblje šalje na administrativni odmor. Dali to ima uticaja na Bačku Topolu, pitaju se gradjani. POZNAVAOCI PRILIKA TVRDE DA SU SE IZVORI “NASLEDNIKA” UGLAVNOM, SADA, NA DRUGOJ ADRESI.

U toku realizacije USAID programa «Revitalizacija društva putem demokratskog delovanja» – CRDA, u Bačkoj Topoli je 2001 godine formirana Lokalna grupa za razvoj sa ciljem da aktivira građane da i sami doprinesu razvoju svoje zajednice. U junu 2004. godine udružili su se ljudi iz Lokalne grupe za razvoj Bačke Topole i Udruženja Tilger Mihalj koji su smatrali da aktivnim radom u Centru građanskih aktivnosti mogu kreativno doprineti aktiviranju zajednice, pomoći razvoju civilnog društva u Bačkoj Topoli asocijacija za razvoj opštine Bačka Topola zvanično je registrovana 02.03.2005 kao udruženje građana sa 36 osnivača iz 11 naselja opštine Bačka Topola, piše na stranici Asocijacije za razvoj opštine Bačka Topola.
Prateći svoju misiju, Asocija za razvoj opštine Bačka Topola, kao organizator raznih sadržaja u Centru građanskih aktivnosti, u kontinuitetu se bavi raznolikim aktivnostima, fleksibilno se prilagođavajući potrebama lokalne sredine, objašnjavaju na svojoj stranici.
fLEKSIBILNA JE, i strukrura finansiranja, kroz godine se promenila pa i čelnici organizacije. Sada smo u 2025. “Revitalizacija “društva putem demokratskog delovanja”, nije slavno prošla.
Izvršna naredba predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa da suspenduje stranu pomoć na period od tri meseca, koja je uglavnom sprovođena preko Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Nacionalnog fonda za demokratiju (NED) odraziće se na nevladine organizacije kako širom sveta tako i u Srbiji, s obzirom da je nevladin sektor dobrim delom bio finansiran od strane ove agencije.
Osim očigledne činjenice da će i pojedini srpski državljani koji su bili angažovani u USAID-u, odnosno na njihovim projektima (uglavnom preko kompanija za razvoj, istraživanje i savetovanje), morati da potraže drugi posao,ili možda neće, jer su se u medjuvremenu snašli, na drugim adresama o širem uticaju ove odluke američke vlasti na domaće prilike za mnoge je teško da govore.