USKRS U BAČKOJ TOPOLI /PRAZNIK NADE I NOVOG POČETKA

Uskrs 2025, pravoslavni i katolički, vernici ove godine proslavljaju istog dana, što nije uvek slučaj, jer pravoslavna crkva koristi julijanski, a katolička gregorijanski kalendar. CRKVA SV. PROROKA ILIJE I POHODJENJA DEVICE MARIJE 20 aprila održaće slušbe a predsednik opštine Adrijan Satmari i predsednik Skupštine opštine Saša Srdić čestitali su Bačkotopolčanima uz poruku ” Vaskrs je dan kada se sabiramo i promišljamo o večnosti, duhovno se obnavljamo i radujemo sa porodicom i prijateljima jačajući tako iskonske vrline međusobne ljubavi i praštanja.Verujemo da će i ovaj Vaskrs biti nepresušni izvor snage za naše slobodarske napore da damo najbolji odgovor velikim izazovima koji se postavljaju pred našu državu i pred naše narode”.

Iako su metode izračunavanja različite, povremeno se dešava da oba sistema dođu do istog datuma. U slučaju 2025. godine, astronomske okolnosti su takve da i po julijanskom i po gregorijanskom kalendaru prva nedelja posle punog Meseca koji sledi nakon prolećne ravnodnevice pada 20. aprila. Ova pojava nije česta, ali se povremeno dešava, najčešće u intervalima od nekoliko godina. Poslednji put ovo poklapanje dogodilo se 2017. godine, a sledeće će biti 2028. godine.

Neka ovaj praznik, koji slavi pobedu života i praštanja, bude povod da se podsetimo najvažnijih vrednosti zajedništva, međusobnog razumevanja i sloge. Želim vam da udruženim snagama i tolerancijom prevaziđemo svako iskušenje koji nam stoji na putu. Slaveći veliki praznik, želim da nam donese obilje duhovnog preobražaja, kako bi smelo i odlučno dali odgovor na sva pitanja koja savremeni svet postavlja pred nas. Želim da veliki praznik provedete u obilju duhovne radosti i Božijeg blagoslova” navodi predsednik opštine Adrijan Satmari

Želim vam da jedan od najvećih hrišćanskih praznika, dan Hristovog vaskrsenja, provedete u dobrom zdravlju i miru, sa svojim najbližima, deleći radost, razumevanje i ljubav“, naveo je predsednik SO Saša Srdić.

Kako je dodao, praznik nade i novog početka je prilika da se podsetimo koliko je važno da negujemo prave, hrišćanske, vrednosti, koliko je važno da budemo dobri ljudi, da poštujemo i vodimo računa jedni o drugima, da budemo složni i jedinstveni kako u nevolji, tako i u radosti.

Ovaj zajednički Uskrs 2025. godine može se posmatrati kao simbol jedinstva hrišćanskog sveta. Iako postoje dogmatske i liturgijske razlike između pravoslavne i katoličke tradicije, obe strane dele isti osnovni princip – proslavu vaskrsenja Isusa Hrista. Zajedničko slavlje Uskrsa u istom danu omogućava veću povezanost porodica mešovite veroispovesti, kao i jačanje ekumenskog dijaloga.