PREDSEDNIK SATMARI ČESTITAO USKRS

PREDSEDNIK OPŠTINE BAČKA TOPOLA ADRIJAN SATMARI


Vaskrs je najveći hrišćanski (crkveni) praznik kojim se proslavlja Isusov povratak u život — vaskrsenje. Po hrišćanskom verovanju, to se desilo trećeg dana posle njegove smrti, uključujući i dan smrti, tj. prve nedelje posle Velikog petka.

U prazničnoj čestitki gradonačelnik Adrijan Satmari uputio je poruku svima koji od danas obeležavaju Vaskrs.

Poštovani građani!
Verujem da će ove godine više nas moći da provede Vaskršnje praznike u krugu šire porodice, drugačije nego što je to bilo lani, kada smo bili pod kovidom. Uspeli smo da suzbijemo epidemiju, proživeli smo teška vremena, ali danas se suočavamo sa novim i novim izazovima u svetu. Neka Uskrs, kao dan istinske radosti, donese mir i blagostanje vama i vašim bližnjima. Zdravlje treba da ostane naš glavni saputnik u ovim teškim i izazovnim vremenima, koja ćemo zajedničkim snagama prebroditi. Praznik Hristovog uskrsnuća poziva na ljubav među ljudima, jedinstvo i solidarnost, oplemenjujući svakoga i pozivajući nas da zajedno gradimo društvo uzajamnog poštovanja i tolerancije.


Pokušavajući da pronađemo svoj unutrašnji mir ovih prazničnih dana , obnovimo naše duše atmosferom slavlja, ljubavi i vere. Neka nam buđenje prirode i prvi sunčevi zraci proleća daju snagu i zamah.
U ime svojih kolega i sebe želim blagoslovene Uskršnje praznike, svim našim sugrađanima!
Adrijan Szatmari, predsednik opštine Bačka Topola

PROCVETAO MANIFESTACIONI TRG

Za pojedine ljude uzgajanje cveća jeste samo hobi, a za neke je unosan posao pa samim tim i biznis od koga se sasvim pristojno može živeti tokom cele godine. I jednih i drugih na manifestacionom trgu Bačke Topole, je preko 60 iz cele Srbije, u organzaciji Turističke organizacije ovog severnobačkog grada. Naše sagovornice kažu da tradicionalno, i dalje se kupuje cveće kako na početku sezone tako i za svečane prilike. Kad sve uzmemo u obzir, za cvećarstvo u Srbiji može da se kaže da je na svetskom nivou, smatraju sagovornice.

Muškatle kolo vode na izložbi cveća

Za pojedine ljude uzgajanje cveća jeste samo hobi, a za neke je unosan posao pa samim tim i biznis od koga se sasvim pristojno može živeti tokom cele godine. I jednih i drugih na manifestacionom trgu Bačke Topole je preko 60 iz cele Srbije, u organzaciji Turističke organizacije ovog severnobačkog grada.

Lako se možemo uveriti koja je količina ljubavi uložena u biljke ukoliko posetimoli sajam cveća, u Bačkoj Topoli Uzgajivači cveća su saglasni da nema ničeg lepšeg nego zarađivati i živeti od onog što voliš da radiš.

NAjveći deo cveća koje možemo kupiti na našem tržištu vodi poreklo iz plastenika. Uzgajivači kažu da je za dobru zaradu potrebna površina od par hektara zemlje i mnogo rada u koji je, najčešće, uključena cela porodica. Potom, i da rad sa biljkama ume da bude jako naporan iako donosi puno zadovoljstva. Za razvoj jednog ozbiljnog rasadnika potrebno je mnogo vremena, truda i rada.

“Znajući koliko truda i rada ulažu naši proizvodjači cveća kako bi nam obezbedili da ulepšamo naša domaćinstva organizovali smo dvodnevnu prodajnu izložbu. Već prvog dana jasno je da smo pogodili suštinu jer se ovde okupio veliki broj proizvodjača i kupaca. Što je najvažnije i jedni i drugi su zadovoljni. Ono što ih najviše ispunjava i daje podstrek za dalji rad jesu zadovoljni kupci. Bez kupaca rasadnici ne bi postojali, a samim tim ni njihov posao…”-veli direktorka Turističće organizacije Marina Popović.

Marina Popović

Popović naglašava, šta god da volite od biljnog sveta, potrudite se da barem jednom mesečno, ako ne i češće nekoga obradujete cvetnim aranžmanom. Da bar jednom mesečno zasadite po koje stablo voća ili četinara i da svi zajedno učinimo ovu planetu lepšim mestom za život!

Šareni aranžmani u veselim bojama, otmene kreacije i cveće iz svih delova Srbije je prvo što primetite kada zakoračite u ovu svojevrsnu cvetnu izložbu. Sve napravljeno sa puno pažnje, maštovitosti i ljubavi.

–  Mene je konkretno ovaj posao privukao zato što kada napravite nešto što se nekome dopada vi ste onda tog čoveka usrećili. Bitno je da se vama dopadne ono što napravite jer ćete onda to sigurno i prodati. Suština je da su ljudi srećni kada uradite ono što su od vas tražili. U ovom poslu ljubav je presudna, ja sam sasvim slučajno došla u dodir sa njim i evo 20 godina sam u tome i ne verujem da bi mogla nešto drugo da radim, kroz osmeh nam priča Verica Ilić iz Subotice.

Nema šta nema, cene šaloke od 50 do 2000 dinara

” Pronaći radnika u ovoj delatnosti je jako teško jer je ovo i dalje posao za koji je potrebno uprljati ruke jer je cveće, ipak, roba koja se mora održavati svakodnevno. Tako da prava cvećara koja želi da ima širok asortiman robe mora da ima zaposlene koji su spremni da zasuču rukave. Ujedno to je nešto od čega, nažalost, današnja omladina beži. Problem je naći zainteresovani novi kadar, a malo je i onih koji žele da se obuče ovom poslu. Uglavnom rade ljudi koji su godinama u ovoj branši, otvaraju se nove cvećare i pojavljuju nove mlade snage, ali ih je svake godine sve manje i manje.”- objašnjava Veronika Tordi iz Tornjoša

Naše sagovornice kažu da tradicionalno, i dalje se kupuje cveće kako na početku sezone tako i za druge prilike. Kad sve uzmemo u obzir, za cvećarstvo u Srbiji može da se kaže da je na svetskom nivou, smatraju sagovornice.

Na osnovu dugogodišnjeg iskustva, nas podsećaju da je cveća oduvek bilo i da će ga uvek i biti.

OBELEŽEN SVETSKI DAN ROMA U BAČKOJ TOPOLI

Danas se u svetu obeležava Svetski dan Roma. Tim povodom su predsednik Skupštine opštine Bačka Topola, Saša Srdić i zamenik pokrajinskog sekretara za socijalnu politiku demografiju i ravnopravnost Armin Farkaš primili delegaciju Roma koji žive na teritoriji opštine.

Danas se u svetu obeležava Svetski dan Roma. Tim povodom su predsednik Skupštine opštine Bačka Topola, Saša Srdić i zamenik pokrajinskog sekretara za socijalnu politiku demografiju i ravnopravnost Armin Farkaš primili delegaciju Roma koji žive na teritoriji opštine.

Ovaj dan ustanovljen je 1990. godine u poljskom gradu Serocku, u znak sećanja na Prvi međunarodni kongres Roma koji je održan u Londonu od 4. do 8. aprila 1971. godine.

Na prvom internacionalnom okupljanju predstavnika romske zajednice iz četrnaest zemalja sveta, koje su inicirali jugoslovenski Romi, doneto je nekoliko važnih odluka.

Usvojen je međunarodni naziv Rom, što na romskom znači čovek, za sve pripadnike ove nacionalne zajednice, a za himnu je izabrana pesma „Đelem, đelem”, što prevedeno na srpski jezik znači „Išao sam, išao”, čiji tekst opisuje stradanje Roma i Romkinja tokom Drugog svetskog rata.

Takođe, doneta je odluka da romsku zastavu čini plavo-zelena dvobojnica sa crvenim točkom u sredini. Plava boja je simbol neba, slobode i bezgraničnog prostranstva, zelena predstavlja travu, put, život obeležen putovanjima, dok crveni točak označava simbol stalnog kretanja.

Obeležavanje 08. aprila kao međunarodnog dana Roma ima za cilj da ukaže na činjenicu da se Romi i Romkinje širom sveta nalaze u znatno nepovoljnijem položaju u odnosu na većinsko stanovništvo u gotovo svim oblastima društvenog života, kao i da su izloženi diskriminaciji i duboko ukorenjenoj socijalnoj isključenosti.

Srdić je istakao važnost integrisanog i sistematskog napora ka uklanjanju svih oblika diskriminacija i neravnopragnog tretmana sa kojima se Romi i Romkinje susreću.

„Pre svega, moramo uzeti u obzir da oni pripadaju marginalizovanoj grupi društva, a to se najviše odnosi na žene i decu, koji su višestruko ranjivi i čiji položaj moramo zajedničkim snagama da unapređujemo“, kazao je Srdić.

“Socijalno uključivanje Roma i Romkinja prepoznato je kao jedan od prioriteta Vlade Republike Srbije u ključnim strateškim dokumentima u procesu evropskih integracija, a pre svega u Akcionom planu za Poglavlje 23 (Pravosuđe i osnovna prava). Vlada Republike Srbije usvojila je i Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2016. do 2025. godine.”- rekao je Armin Farkaš

SNS, SVM I SPS UDARNIČKI ZA VUČIĆA, SVM JOŠ ZA FIDES I ORBANA

Birači u bačkotopolskoj opštini ispoštovali su najave svojih lidera, o podršci , Aleksandru Vučiću, i sudeći po brojkama masovno, svako u svom političkom bloku , glasali, zbirno 10899 puta za starog-novog predsednika, od ukupno izašlih 14605 birača. Dakle najverovatnije su svi iz SVM-a, nih oko 5400 i iz SPS-a sa skromnih oko 650, uz SNS sa preko 4600, glasali, kako je bilo dogovoreno. Kada se svi glasovi zbroje, ispostavlja a se da je i sa lista ostalih učenika u izborima još oko200 ljudi glasalo za Aleksandra Vučića.

POBEDNIČKI TANDEM

Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor najavio je da će ta stranka na predsedničkim izborima podržati aktuelnog predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je da će nakon parlamentarnih izbora nastaviti saradnju sa Srpskom naprednom strankom,te da če njihov predsednički kandidat biti Aleksandar Vučić. Naravno tu je i SNS koji je svog predsednika istakao kao kandidata za budućeg predsednika države. Izborna retorika realizovana je u punom smislu reči na minulim izborima i danas je Aleksandar Vučić neprikosnoveni vodja Srbije, narednih pet godina, sa većinom glasača od 58,5 odsto.

Birači u bačkotopolskoj opštini ispoštovali su najave o podršci svojih lidera, Aleksandru Vučiću, i sudeći po brojkama masovno, svako u svom političkom bloku , glasali, zbirno 10899 puta za starog-novog predsednika, od ukupno izašlih 14605 birača. Dakle najverovatnije su svi iz SVM-a, nih oko 5400 i iz SPS-a sa skromnih oko 650, uz SNS sa preko 4600, glasali kako je bilo dogovoreno. Kada se svi glasovi zbroje, ispostavlja a se da je i sa lista ostalih učenika u izborima još oko200 ljudi glasalo za Aleksandra Vučića.

Valja pomenuti i još jednu specifičnost bačkotopolski izbora jer su glasači SVM-a dali doprinos pobedi FIDESA, partije premijera Madjarske Viktora Orbana, u Madjarskoj.  Ištvan Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara kaže da je zadovoljan ishodom izbora ne samo jer je Fides strateški partner, već i zbog dobrih odnosa Mađarske i Srbije. Prema njegovim rečima, pravo da glasa u Mađarskoj imalo je oko 70.000 dvojnih državljana iz Srbije, ne samo Mađara, te da je izlaznost bila visoka, oko 78 odsto.

Predsednik SVM-a Ištvan Pastor rekao je novinarima u sedištu stranke da su zadovoljni ostvarenim rezultatima i zacrtanim ciljevima, i da su stabilnost i legitimitet SVM-a u potpunosti sačuvani.

„Iako sigurno nećemo imati devet mandata, imaćemo pet ili šest, što ćemo znati kada se sabiranje glasova završi u potpunosti. Bez obzira na broj osvojenih mandata, mi smo političku snagu potpuno sačuvali“, napominje Pastor.

BAČKOTOPOLČANI IZAŠLI U VELIKOM BROJU NA BIRALIŠTA- ZA VUČIĆA 75 POSTO GRADJANA

  • Građani opštine Bačka Topola glasali su u nedelju , 3 aprila na redovnim predsedničkim izborima i vanrednim parlamentarnim izborima. Birališta su bila otvorena od 7 do 20 časova. Glasalo se u 23 naselja na 50 biračkih mesta, od koji je 19 u Bačkoj Topoli. IZašlo je 14605 birača ili 52,25 posto. Za predsednika Aleksandra Vučića opredelilo se10899 ljudi iili 74,63 procenta. Iz štaba SNS-a podatak da je za njih glasalo 4609 ljudi ili 31,56 odsto.
BIRAČKI ODBORI RADNO CELOG DANA

Građani opštine Bačka Topola glasali su u nedelju , 3 aprila na redovnim predsedničkim izborima i vanrednim parlamentarnim izborima. Birališta su bila otvorena od 7 do 20 časova. Glasalo se u 23 naselja na 50 biračkih mesta, od koji je 19 u Bačkoj Topoli.

Pravo glasa danas moglo je da iskoristi 28.033 žitelja opštine Bačke Topole i do 19 časova, sat vremena prezatvaranja birališta svoje pravo jeiskoristilo, preko 14.000 ljudi. Od podneva pa do 20 sati izlaznost je rasla po stopi od oko 5 posto što znači da su gradjani uglavnom iskoristili popodnevne sate da se opredele. Sva birališta su otvorena u 7 sati a izbori su tekli bez problema.

Podsetimo, građani danas na predsedničkim izborima biraju između osam predsedničkih kandidata, dok im je na parlamentarnim izborima na raspolaganju 19 izbornih lista koje su podnele stranke i koalicije.

Tako je ukupno 30 Bačkotopolčana svoja mesta našlo na listama: “Ivica Dačić – Premijer Srbije”, “Vajdasági Magyar Szövetség – Pásztor István – Savez vojvođanskih Mađara – Ištvan Pastor”,  “Dr Vojislav Šešelj – Srpska radikalna stranka”, “Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije (Stranka slobode i pravde, Narodna stranka, Demokratska stranka, DZVM – VMDK, Stranka Makedonaca Srbije, Pokret slobodnih građana, Udruženi sindikati Srbije ’Sloga’, Pokret za preokret, Pokret slobodna Srbija, Vlaška stranka)” i “Moramo – Akcija – Ekološki ustanak – Ćuta – Ne davimo Beograd – Nebojša Zelenović”.

  • IZašlo je 14605 birača ili 52,25 posto. Za predsednika Aleksandra Vučića opredelilo se10899 ljudi iili 74,63 procenta. Iz štaba SNS-a podatak da je za njih glasalo 4609 ljudi ili 31,56 odsto.
  • Na biračkom mestu 13 pune kutije

    Na prvoj proglašenoj listi pod nazivom “Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve”, među 250 kandidata i kandidatkinja – nema nijednog iz Bačke Topole.

    Druga je lista “Ivica Dačić – Premijer Srbije”, na kojoj se na 144. mestu nalazi Stefan Lopušina, master inženjer poljoprivrede iz Bačke Topole, stranački kandidat SPS-a.

    Na listi “Vajdasági Magyar Szövetség – Pásztor István – Savez vojvođanskih Mađara – Ištvan Pastor” je najviše žitelja bačkotopolske opštine, njih 24, i svi su stranački kandidati SVM-a.

    Na prolaznom, trećem mestu na listi je Arpad Fremond iz Pačira, profesor razredne nastave-master; zatim je na 22. mestu pozicionirana Bačkotopolčanka Ana Kišimre Serda, pedagoškinja narodne igre; 32. je Bela Majlat iz Stare Moravice, po struci diplomorani ekonomista; 37. je Gabor Kišlinder, po struci ekonomski tehničar; 47. je Jožef Boršoš, veterinarski tehničar iz Kavila; 77. je Timea Fenjsaroši Fekete, vaspitačica iz Bačke Topole.

    Na 86. mestu liste je Klaudia Rotšing, diplomirana ekonomistkinja iz Novog Orahova; 97. je Balaž Lovra, menadžer turizma iz Bačke Topole; na 104. mestu je Silvija Feješ iz Bajše, vaspitačica za rad u odeljenjima na mađarskom jeziku; 108. je Bačkotopolčanka Agneš Fekete Banov, master fitomedicine; 121. na listi je Karolina Boroš, master geograf iz naselja Bajša, a na 136. poziciji liste SVM-a je Kristian Foro, dizajner iz Stare Moravice.

    146. je Bačkotopolčanka Žužana Šavelin Zelei, profesorka razredne nastave; 156. je David Tajkman, mašinski tehničar motornih vozila iz Bajše; 161. na listi je Emeše Lenđel, profesorka mađarskog jezika i književnosti iz Bačke Topole; 166. je kandidatkinja Tinde Gere, nastavnica iz Svetićeva, a 186. je Robert Žaki iz Bačke Topole, specijalista-strukovni inženjer saobraćaja-master.

    Na 191. mestu liste SVM-a je Timea Blažik, defektološkinja iz Stare Moravice; 197. je veterinarski tehničar iz Bačke Topole, Lajoš Kelemen; na 206. mestu je pozicionirana kandidatkinja iz Pačira, Gabriela Pinter, vaspitačica za rad u odeljenjima na mađarskom jeziku; zatim je 211. Bačkotopolčanin Žolt Horvat, po struci biolog; sledi na 221. mestu Brigita Hever, ekonomistkinja iz Bajše, pa na 226. mestu Viktor Kovač, elektrotehničar računara iz Gunaroša; i na kraju Marta Tot Bagi, penzionerka iz Stare Moravice koja se na listi „Vajdasági Magyar Szövetség – Pásztor István – Savez vojvođanskih Mađara – Ištvan Pastor” pozicionirala na 235. mestu.

    Na glasačkom listiću pod brojem 4 će biti lista “Dr Vojislav Šešelj – Srpska radikalna stranka”, na kojoj se nalaze dva kandidata iz bačkotopolske opštine, i to na 32. mestu je Velibor Rađenović, apsolvent iz naselja Krivaja, dok je 66. na listi Pavle Lužaić, KV zidar iz Pačira, obojica stranački kandidati SRS.

    Na listi pod brojem 5 “Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije (Stranka slobode i pravde, Narodna stranka, Demokratska stranka, DZVM – VMDK, Stranka Makedonaca Srbije, Pokret slobodnih građana, Udruženi sindikati Srbije ’Sloga’, Pokret za preokret, Pokret slobodna Srbija, Vlaška stranka)” na 218. mestu se nalazi jedan Bačkotopolčanin – Radovan Radovanović, zastupnik osiguranja iz Bačke Topole, stranački kandidat Narodne stranke.

    Lista pod brojem 6 “Dr Miloš Jovanović – Nada za Srbiju – Srpska koalicija Nada – Nacionalno demokratska alternativa – Demokratska stranka Srbije (DSS) – Za kraljevinu Srbiju (Monarhisti) – Vojislav Mihailović” nema kandidate sa teritorije opštine Bačka Topola, kao ni liste pod rednim brojem 7 “Milica Đurđević Stamenkovski – Srpska stranka Zavetnici” i 8 “Muftijin Amanet – Stranka pravde i pomirenja (SPP) – Usame Zukorlić”.

    Deveta lista na spisku RIK-a nosi naziv “Moramo – Akcija – Ekološki ustanak – Ćuta – Ne davimo Beograd – Nebojša Zelenović”, na kojoj se nalaze dva nestranačka kandidata iz Bačke Topole: 70. je Ildiko Menđan Pletikosić, diplomirana psihološkinja iz Bajše, dok je na istoj listi na 112. poziciji lekar iz Bačke Topole Peter Červenak.

    IZLOŽBA CVEĆA I USKRŠNJI VAŠAR U BAKOJ TOPOLI

    Na ovogodišnjem sajmu učestvuje oko 50 izlagača.

    Na BAČKOTOPOLSKOM MANIFESTACIONOM TRGU će 11 I 12 APRILA biti održana CVETNA PIJCA. Kako nam je rečeno biće to prva izložba , a na njoj će, između ostalog,na otvorenom prostoru biti organizovane izložbe cveća, lišćara, četinara, lekovitog bilja, organskih proizvoda, proizvoda od meda, grnčarija, drvenarija, sirevi, suhomesnati proizvodi…Na ovogodišnjem sajmu učestvuje oko 50 izlagača.

    Izložbeni prostor će istovremeno biti i prodajni, pa će bačkotopolčani po povoljnim cenama moći da kupe najlepše i najkvalitetnije cveće, grnčariju, kaktuse…

    “Ove godine u organizaciji TURISTIČKE ORGANIZACIJE optine održava se CVETNA PIJACA. Posetioci će u opuštenoj i gostoprimljivoj atmosferi imati priliku da vide i kupe proizvode najboljih uzgajivača cveća iz cele Srbije.Nadamo se da će ljubitelji cveća uživati u mirisima i bojama najrazličitijh vrsta cveća koje se gaji na našim prostorima i da će moći da ih kupe po povoljnim cenama.” kaže direktorka TO BAČKA TOPOLA, Marina Popović

    ORGANIZATORI SU NAJAVILI I USKRŠNJI VAŠAR OD 14-22 APRILA NA PLATOU ISPRED GRADSKE BIBLIOTEKE.

    IDEMO PARTZANU U GOSTE KOJI IMA ŠAMPIONSKE AMBICIJE

    • FK TSC gostuje Partizanu
    • Lazetić: Na igračima je da se opuste i daju sve od sebe

    BAČKA TOPOLA – Fudbaleri TSC iz Bačke Topole u subotu 02. aprila od 14h gostuju u Beogradu ekipi Partizana u 29. kolu Superlige sa namerom da pruže svoj maksimum i predstave se u najboljem svetlu.

    Šef stručnog štaba Žarko Lazetić izjavio je pred utakmicu protiv Partizana da TSC očekuje borba sa jakim protivnikom koji ima šampionske ambicije, ali da je to ujedno i meč koji igračima daje veliki motiv da pokažu dobru igru i pokušaju da ostvare što bolji rezultat.

    „U ovoj sezoni Partizan je, posle više godina, izjednačen sa odličnom Crvenom zvezdom, a ta činjenica dovoljno govori o tome koliko su jak tim. S druge strane i mi smo u dobrom momentu, tako da igračima ponavljam da je ovo utakmica za uživanje i idealna prilika da na njoj pokažu sav svoj talenat i kvalitet“, rekao je Lazetić.

    Prema njegovim rečima, predstojeći meč će biti dobar test za procenu gde je TSC trenutno, koliko dobro može da se suprotstavi tako jakom protivniku, i na čemu treba dodatno raditi  za nastavak prvenstva i za sledeću sezonu. 

    „Na utakmici u Humskoj će dosta toga zavisiti od Partizana koji je kvalitetniji tim i koji je favorit, ne samo na ovoj već na svakoj utakmici u ligi. To je klub koji ima velike ambicije i neće nam biti lako. Naravno, mi ćemo pokušati da iskoristimo dobar trenutak i dobru seriju u kojoj smo kako bismo procenili koliko dobro možemo da pariramo tako jakoj ekipi. Odmerićemo snage, probaćemo da nametnemo svoje prednosti i svoj način igre koliko god  budemo mogli. Mislim da je za nas ova utakmica došla u idealnom trenutku, a na igračima je da se opuste i daju sve od sebe“, dodao je Lazetić.

    Napadač Stefan Vukić je istakao da se raduje nastavku prvenstva posle reprezentativne pauze.

    „Gostujemo odličnoj ekipi Partizana na koju ne treba trošiti reči pohvale. Neće biti lako, iako smo u odličnom ritmu i u dobroj formi. Pozitivno razmišljamo, utakmica dolazi u pravom trenutku  da se predstavimo u najboljem svetlu i da pokušamo da izvučemo pozitivan rezultat“, rekao je Vukić.  

    Utakmica 29. kola Superlige se igra 02.04.2022. od 14h u Beogradu, prenos je obezbeđen na kanalu Arena Premium 1.

    FK TSC je trenutno 5. na tabeli sa 38 osvojenih bodova, dok je Partizan na prvom mestu Superlige sa 75 bodova.

    U NJEGOŠEVU ODLUČNI DA ZAPREČE PUT UKOLIKO SE NASTAVI ZAGADJIVANJE SELA

    Građani bačkotopolske opštine se ove i mnogih prethodnih godina suočavaju sa ozbiljnim i ekstremnim zagađenjem vazduha. Iako se kao krivci za ovo stanje najčešće navodi već dobro poznati ŽIBEL može se veoma lako zaključiti da osim postrojenja za preradu životinjskih ostataka koja caruju na listi emitovanja nesnosnog smrada ima još industrijskih postrojenja koja takođe doprinose da građani Bačke Topole dišu težak i zagađen vazduh.

    Upravo ovakvo stanje u Njegoševu je bilo razlog okupljanja stanovnika sela , kako bi izrazili javni revolt i potpisali peticiju zbog nesnosnog smrada koji se “emituje” sa susedne farme, za koju gradjani tvrde da nije uzrok smrada već da su to produkti koji se ovde dovoze iz bačkotopolskog Žibela i rasipaju po njivama pokrivajući se lokalnom firmom koja je deo AIK Bačka Topola inače vlasnika vlasnika fabrike za preradu životinjskih otpadaka.Gradjani tvrde da takav teror traje još od 2016 godine. Neki radikalniji gradjani najavili su da će cisterne sa otpadnom vodom isprazniti ispred kuće vlasnika ovog preduzeć a većina je bila da se fizički, zaprečavanjem puta onemogući dovoz ovog “otrova” na njive.

     Poražavajuće je da, u suštini, sva ova postrojenja mogu da emituju zagađujuće materije u neograničenim količinama jer skoro da ih niko ozbiljno ne kontroliše. Kontrola bi trebalo da se sprovede primenom Zakona o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja, koji predviđa izdavanje pojedinačnih dozvola sa limitima za emisije. Ali, prizvesnog vremena Narodna skupština je na predlog Vlade Srbije na još tri godine odložila njegovu primenu.

    SELA PRED UVODJENJEM NOVOG MESNOG SAMODOPRINOSA- NA REDU POBEDA, GORNJA ROGATICA I BAČKI SOKOLAC

    Odbronici Skupštine opštine Bačka Topola, na poslednjoj martovskoj sednici, su doneli odluku o raspisivanju samodoprinosa u selima Pobeda, Gornja Rogatica i Bački Sokolac. U Mesnoj zajednici Pobeda i Mesnoj zajednici Gornja Rogatica, izjašnjavanje gradjana odršaće se 22. maja, u Mesnoj zajednici Bački Sokolac, 29. maja. Na sednici je proglašena odluka o uvođenju novog samodoprinosa u Novom Orahovu, realizovana 20. februara ove godine.

     Na Novoorahovskom referendumu za uvođenje novog, održanom u tom naselju 20. februara, građani su izglasali samodoprinos za period od 1. marta 2022. do 31. decembra 2031. godine.

    Od ukupno upisanih 2038 građana sa pravom glasa, od kojih u selu sada živi svega 1499, na referendum je izašlo 442, od kojih se 301 izjasnilo za, odgovor ne zakružiolo je 137 izašlih, a 4 glasačka listića bila su nevažeća.

    Sekretar MZ Hajnalka Šipoš podsetila je da je planirani obim sredstava novog desetogodišnjeg samodoprinosa oko 50 miliona dinara, a smanjena je visina izdvajanja. Iz ličnog dohotka je to 2 posto, po hektaru 20 kilograma žita, a za preduzetnike 3 posto.

    Uvođenje novog samodoprinosa je veoma značajno jer su ta sredstva osnova većine investicija na koje se nadograđuju konkursna sredstva, usmeravaju se za održavanje objekata, rad civilni i sportskih organizacija i udruženja, navela je Šipoš i podsetila da je najveća investicija lane bila obnova pozorišta, na groblju je formirano spomen mesto svim stradalima u ratu i revoluciji, betonirana je jedna od poslednjih ulica sa zemljanim putem i na groblju formirano mesto za odlaganje urni.

    Mesni samodoprinos u MZ Gornja Rogatica je istekao 31. decembra 2020. godine, a odluku o uvođenju novog, za period od 1. juna 2022. do 31. maja 2032. godine, stanovnici ovog naselja odlučivaće na referendumu, 22. maja, u zgradi Doma kulture, od 7 do 20 časova.

    Ukoliko se usvoji, iznos budžeta biće 16 miliona dinara. Prioritetno će se ulagati u projekte održavanja vodovodne mreže, poboljšanja energetske efikasnosti i održavanja putne mreže, sa ukupno 9.600.000 dinara. Za održavanje sistema električne energije, ulične rasvete, interventne mere pomoći u uslovima elementarnih nepogoda, za opremanje dečijih igrališta planira se 4.800.000 dinara i 1.600.000 dinara za sprovođenje samodoprinosa i rad mesne zajednice. Obveznici samodoprinosa izdvajaće 2 odsto od ličnog primanja, od prihoda vršenja samostalne delatnosti 4 odsto, 20 kg žita po ha obradivog zemljišta i 1 odsto na penziju, samo u slučaju, da penzioner samovoljno potpiše izjavu.

    O budžetu mesnog samodoprinosa do 2032. godine u visini od 25 miliona dinara, odlučivaće stanovnici naselja Pobeda na referendumu 22. maja. Glasanje će se odvijati na tri glasačka mesta, u domu kulture na Pobedi, u zgradi MZ Kavilo i bivšoj školi u Svetićevu, u terminu od 7 do 20 časova. Obveznici plaćaju samodoprinos 2 odsto na zaradu, 4 odsto od vršenja samostalne delatnosti, 20 kg žita po ha i 1 odsto na penziju uz suglasnost pisane izjave. Od 1. juna ove, do 31. maja 2032. godine, sredstva će se raspoređivati za održavanje ulične rasvete, održavanje vodovodne mreže, dečijih igrališta i rekonstrukciju puteva. Samodoprinos uveden za MZ Pobeda, istekao je 31. decembra prošle godine.

    O predlogu da se budžet mesne zajednice Bački Sokolac do 2032. godineizdvoji 20 miliona dinara odlučivaće stanovnici ovog naselja bačkotopolske opštine na referendumu 29. maja u Domu kulture od 7 do 20 časova. Izdvajanja će biti 2 odsto od neto zarade – plate, kao i na prihod od vršenja samostalne delatnosti, 20 kg žita po ha i 1 odsto na penziju uz samovoljni potpis. Novi mesni samodoprinos predviđen je za period od 1. juna ove, do 31. maja 2032. godine. Najviše sredstava planira se za održavanje putne mreže, javne rasvete, vodovodne mreže i opremanje dečijih igrališta.

    IŠTVAN PASTOR- NAMA JE U INTERESU DA,3 APRILA, U MADJARSKOJ POBEDI “FIDES-KDNP”, DA U SRBIJI PREDSEDNIK BUDE I NADALJE ALEKSANDAR VUČIĆ

    Deo posla koji smo dogovorili, moramo da nastavimo

    Da li će 3. aprila u Srbiji biti pobeda Aleksandra Vučića i šta očekuje od izbora u Mađarskoj, koji će biti održani istog dana, govorio je za Euronews veče, predsednik SVM Ištvan Pastor, iz koga prenosimo delove interesantne za birače Severne Bačke.

    Pastor je rekao da prati izbornu trku u Mađarskoj, jer je “za Srbiju bitno šta će se tamo desiti”. 

    “Oko 70.000 vojvođanskih Mađara ima izborno pravo u toj zemlji i bitno je jer je Mađrska pokazala odnos prema pitanju proširenja. Iz toga aspekta nije svejedno šta će se desiti. Sem Fidesa i njegovog partnera, niko od politčkih aktera u odnosu na Srbiju nije dozvolio javnu rečenicu sebi, zato je bitno ko će tamo pobediti”, ocenio je Pastor. Prema pisanju NOVOSTI,predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor izjavio je da vidi sličnosti između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i mađarskog premijera Viktora Orbana u tome što sarađuju sa svima, traže tačke dodira, govore glasom razuma i, pre svega, vode računa o interesima svojih država.

    Pastor je govorio o novoj ambiciji – očuvanju identiteta Mađara u Vojvodini, šta to konkretno znači i kako ocenjuje položaj ove manjine u Srbiji.

    “Uslove za to u Srbiji imamo, Srbija može da se diči veoma visokim funkcionalnim uređenjem odnosa većine i manjine. Taj odnos je ovde uređen zakonima poslednjih 10 godina, zakonska regulativa se dorađuje. Na nama je zadatak da te mogućnosti iskoristimo – gradimo obrazovni, kulturni i informacioni sistem, koji je sada u našoj nadležnosti”, rekao je Pastor.

    Pastor je u izjavi za medije na Paliću, nakon susreta sa Vučićem, rekao da SVM želi da ga podrži kao predsedničkog kandidata u izborima za predsednika Republike.

    Mislim da je protekli period od pet godina potvrdio tu našu rešenost i da je puno osnova da sa dignutom glavom tu odluku donesemo i da je zastupamo. Rekao sam da sam spreman to učiniti i javno, uključujući i manifestacije vezane za njegovu kampanju. Tokom 13 godina sam se uverio da je, bez obzira na određena mišljenja i govorkanja i svega ostalog, On, pouzdan partner, partner koji, ako se sa njim postigne dogovor, on drži svoju reč. Partner koji daje poverenje i poštovanje, tako da mislim da je u našem najboljem interesu da možemo da nastavimo ovu saradnj “, naveo je Pastor.

    On je dodao da je sa Vučićem razgovarao i o predstojećim parlamentarnim izborima, na kojima će SVM učestvovati samostalno, prenosi RTS.

    Kako je naveo, SVM želi da ostvari relativno visok legitimitet u svom biračkom telu, a da nakon toga da nastavi saradnju sa SNS “koja je obeležila proteklih 15 godina kao koalicioni partner i u republičkom parlamentu, odnosno izvršnoj vlasti“.