KONKURS ZA 1000 POLICAJACA

Ministarstvo unutrašnjih poslova upisaće u Centar za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici 1.100 polaznika na stručno osposobljavanje za obavljanje poslova uniformisanog policijskog službenika. Podrška lokalnog rukovodstva policiji.

Ministarstvo unutrašnjih poslova danas je raspisalo konkurs za upis 1.100 polaznika u Centar za osnovnu policijsku obuku (COPO), za stručno osposobljavanje za obavljanje poslova uniformisanog policijskog službenika i to za potrebe svih 27 policijskih uprava u Srbiji. Pa i u Subotici i Bačkoj Topoli. Rukovodstvo lpkalne samouprave dalo je , svojim prisustvom, podršku ovoj velikoj akciji na nivou države.

Učešća na konkursu imaju državljani Srbije starosti od 18 do 24 godina, sa prebivalištem na teritoriji Srbije (najmanje godinu dana neprekidno), odnosno prebivalište na teritoriji Policijske uprave za koju konkurišu, kaže zamenik načelnika odeljenja policije Policijske uprave u Subotici Dušan Savić.

Prema njegovim rečima, lica koja konkurišu treba da imaju završenu četvorogodišnju srednju školu ili završene osnovne strukovne, odnosno akademske studije Kriminalističko-policijskog univerziteta, da nisu osuđivani ili kažnjavani, da poseduju vozačku dozvolu B kategorije i da ispunjavaju kriterijume zdravstvene, psihološke i fizičke sposobnosti.

Takođe, pravo učešća na konkursu ima i lice koje uz konkursnu dokumentaciju dostavi potvrdu da je do dana zaključenja konkursa započelo obuku za upravljanje motornim vozilom „B” kategorije, uz obavezu da najkasnije do 29. septembra 2023. godine, Centru za osnovnu policijsku obuku dostavi overenu fotokopiju vozačke dozvole „B” kategorije.

Od 1.100 polaznika Centra za policijsku obuku, 550 će se stručno osposobljavati za obavljanje poslova i zadataka uniformisanog policijskog službenika na radnom mestu policajac, 300 saobraćajni policajac i 250 na radnom mestu granični policajac.

Kandidati za polaznike se prilikom prijave na konkurs izjašnjavaju za koje od ponuđenih radnih mesta žele da prođu stručno osposobljavanje.

SEDNICA SKUPŠTINE OPŠTINE – NOVI DVOJAC NA ČELU OPŠTINE

Za novog zamenika predsednika opštine imenovan Nimrod Tomik umesto dosadašnjeg Gabora Kišlindera. Tibor Bečkei zamenik predsednika SO Bačka Topola.

Tajnim glasanjem,odbornici pojedinačno se izjašnjavali i većinom glasova usvojili predlog predsednika opštine Adriana Satmarija da se na mesto njegovog zamenika imenuje, dosadašnji zamenik SO Bačka Topola, Tomik Nimrod, a njegovu funkciju u narednom periodu obavljaće odbornik sa liste SVM Ištvan Pastor, Tibor Bečkei.

Zamenik predsednika opštine Bačka Topola, Gabor Kišlinder, podneo je ostavku na tu funkciju, pre isteka mandata na koji je izabran, on je najpre na mesto predsednika Opštine Bačka Topola izabran 2014. godine, a tu funkciju je obavljao do 2020. godine, kada je imenovan za zamenika predsednika. Kišlinderu je vraćen mandat odbornika, za odlučivanje u Skupštini opštine.

BAČKA TOPOLA – DANI PIVA, AUTO FESTIVAL PA SELJAČKA OLIMPIJADA

Gradski čelnici najavili i ispratili pozivare koji ulicama grada pozivaju na “Dane piva” u BAČKOJ TOPOLI – novi termin i nova koncepcija

Tradicionalno, uoči početka najveće gradske manifestacije, na BAČKOTOPOLSKE ulice krenuli su pozivari da pozovu bačkotopolčane na “Dane piva”koji će biti održani od 4. do 5. avgusta.

 Minulih dana imali smo i svojevrsnu uvertiru za “Dane piva” na bačkotopolskom jezeru takozvanom roštiljijadom i verujem da će novi termin, ali i interesovanje izvođača i posetilaca sa strane doprineti još većoj posećenosti – rekao je gradonačelnik Adrijan Satmari.

 Zahvalio se svima koji učetsvuju u organizaciji manifestacije i sugrađanima poželeo da naredni dani proteknu u dobrom veselju uz dobre vremenske prilike, a da gosti iz drugih sredina odu sa dobrim utiscima.
– Verujem i da će u narednim godinama, kako se Bačka Topola razvija i kako ekonomski jača i manifestacija beležiti još bolju posetu, kako domaćih tako i gostiju iz inostranstva i najavio Auto skup sa više od 200 automobila izregiona i 20. avgusta tradicionalnu “Seljčku olimpijadu, koja predhodi manifestacijama Dana Bačke Topole u septembru.–

“Auto okupljanje u Bačkoj Topoli, U NEDELJU 6.AVGUSTA, je prilika za ažuriranje ličnog i profesionalnog znanja zahvaljujući bogatom programu ličnih auto radionica i događanja posebno osmišljenih da ugode oku i zantiželji brojnih posetilaca.  Fokus okupljanja, koji je posebno osmišljen za domaću publiku, usredsređen je na različita ključna pitanja za automobilski svet, i ponudio je svim akterima jedinstvenu priliku za učenje i razmenu iskustava. Osim toga, zahvaljujući punoj sinergiji sa sponzorima autoskupu G FORCE je jedinstvena prilika za otkrivanje najnovijih tehničkih inovacija u ovoj branši i nezaboravno iskustvo za sve entuzijaste.”- kaže predsednik kluba Aleksandar Traparić.

Jedinstven je to doživljaj , uživati u različitim stilovima modifikacija ili auto razglasa svetske klase. Minule godine uspeli smo da obezbedimo dolazak auto elite iz Srbije i ovog dela Evrope, naglašava Traparić i dodaje “Sa ponosom možemo reći da smo u Bačkoj Topoli uspostavili regionalni brend okupljanja ljubitelja automobila i ne samo to već i centar širenja tehničke kulture i bezbedne vožnje. To možemo zahvaliti visokoj odgovornosti ljudi koji se bave ovim sportom, koji su slobodno možemo reći medju najdisciplinovanijim, kada je auto sport u pitanju.”

Kao i prošle godine, i ovoga puta, za Seljačku Olimpijadu, ne očekuju se pojedinačne prijave, već timske prijave, a timovi će predstavljati naselja.

Nimrod Tomik, glavni organizator manifestacije, za dnevni list Mađar So, rekao je da je nekoliko vojvođanskih timova već izrazilo interesovanje, a zainteresovano je nekoliko timova iz Mađarske i Transilvanije.

Tog dana održaće se i Festival novog hleba, kada se tradicionalno održava osvećenje hleba u Bačkoj Topoli. U prepodnevnim satima, hleb ispečen od mlade pšenice će u biti osveštan u Rimokatoličkoj crkvi Pohođenje Blažene Device Marije.

Ovog puta biće organizovano i takmičenje u kuvanju, a organizatori će ekipama obezbediti ogrev i meso za pripremu junećeg paprikaša, kao i hleb.Vojvođansku seljačku olimpijadu i ovoga puta organizuju Gazdakör i Udruženje proizvođača Bačka Topola uz podršku lokalne samouprave Bačka Topola, Saveza poljoprivrednih udruženja Vojvodine, fodacije Bethlen Gabor, i Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu.

TRIUMF DOŠLOV KOMPANI, NAJBOLJI STRELAC ALEKSANDAR ZOLNAJIĆ

NAKON CELONEDELJNOG TAČMIČENJA OSAM EKIPA, EKIPA DOŠLOV KOMPANI IZ ŽEDNIKA PRVOPLASIRANA, DRUGA KMF TURKEJ IZ MALOG BEOGRADA I TREĆEPLASIRANA, NJEGOŠEVO IZ ISTOIMENOG MESTA. NAJBOLJI GOLMAN MILOŠ BJELICA STRELAC, ALEKSANDAR ZOLNAJIĆ.

U Bačkoj Topoli je sinoć završen turnir u malom fudbalu na kom je ove godine pobednički pehar osvojila ekipa Došlov iz Žednika koja je u finalnom duelu savladala KMF TURKEJ iz Malog Beograda

-Obe ekipe i finalu takmičenja bile su stvarno dobre, bila je prava sportska borba do kraja. Na kraju je pobedio bolji. Veoma sam zadovoljan. Ovo je turnir koji tri godine nije održavan u našem gradu. Sada je obnovljen, sa skromnim brojem ekipa ali to nije uticalo da se gledaocima uskrati dobar fudbal.. Bilo je puno kvalitetnih ekipa severa Bačke, najbolji su pobedili i ja im ovom prilikom čestitam. Puno ljudi, puno dece. Hvala organizatorima, Opštini Bačka Topola, Kancelariji za mlade, sportskom savezu i turističkoj organizaciji. Pomogli su da se ovih desetak dana i deca i roditelji obraduju, da se druže i prošetaju. Baš mi je drago što je ovoliko dece bilo, pogotovo večeras,”- kaže član opštinskog veća za sport, Mile Obradović.

Prvoplasirana ekipa je osvojia iznos od 150.000 dinara, ekipa koja je bila druga 50.000 dinara, a ekipa trećeplasirana 30.000 dinara.

Aleksandar Traparić, , jedan od koje je organizatora ovog turnira kaže za naš portal da je sve proteklo bez većih problema.

„Naravno da je bilo i nekih grešaka, koje ćemo se truditi da ispravimo već za sledeću godinu. Ove godine smo ponovo oživeli ovaj fudbalski turnir, a nadamo se da će on u našoj organizaciji dostići status tradicionalnog i da ćemo svake godine okupljati više ekipa”, rekao je Traparić

VUKOVE DPLOME OSNOVCIMA I SREDNJOŠKOLCIMA DODELIO PREDSEDNIK SATMARI

. Vukovu diplomu, koja se dodeljuje za izuzetan uspeh u učenju i primerno vladanje, primilo je danas 47 učenika škola sa područja bačkotopolske opštine. Njih 38 za postignute rezultate tokom osnovnog i devet učenika za uspehe zabeležene tokom sticanja srednjeg obrazovanja.

Svečanom uručenju Vukovih diploma za đake generacije ali i učenike koji su ostvarili značajne rezultate na takmičenjima, pristustvovali su učenici završnih razreda svih škola iz OpštineBa;ka Topola. Okupljeni u op]tinskoj sali , budući srednjoškolci i studenti dobili su priznanje za ostvaren uspeh u dosadašnjem školovanju. Vukovu diplomu, koja se dodeljuje za izuzetan uspeh u učenju i primerno vladanje, primilo je danas 47 učenika škola sa područja bačkotopolske opštine. Njih 38 za postignute rezultate tokom osnovnog i devet učenika za uspehe zabeležene tokom sticanja srednjeg obrazovanja.

Za nauspešnije đake ovo je veliki dan posle kojeg će nastaviti svoje dalje usavršavanje na željenim fakultetima i u srednjim školama. Ipak, i pored kontinuiranog rada i svakodnevnog učenja, njima će u sećanju najpre ostati prijateljstva koja su stekli tokom svog višegodišnjeg školovanja. Zato smo ih i pitali po čemu će najviše pamtiti školske dane.

Budući srednjoškolci i studenti iz naše opštine će narednih dana pokušati da ostvare najbolje rezultate na prijemnim ispitima kako bi upisali željene škole i fakultete. Završetkom jednog životnog poglavlja, višenedeljnog raspusta koji će iskoristiti za odmor i druženje, od septembra ih očekuju novi izazovi i korak više ka usavršavanju svojih znanja i veština.

U svom obraćanju, predsednik opštine Adrijan Satmari, čestitao je na postignutim rezultatima ne zaboravljajući roditelje koji su u velikoj meri svojim trudom i zalaganjem doprineli uspehu, poželeo mnogo sreće u nastavku školovanja i da se, ukoliko im se pruži prilika, vrate u svoju sredinu i svojim znanjem i strukom pomognu razvoj svog grada i opštine. Izuzetnim nastupom, današnji događaj obogatili su recitatori i polaznici muzičke škole na harmonici.

Tom prilikom gradonačelnik Satmari, je istakao da mu je čast što je danas s najboljim učenicima i zahvalio im na trudu i postignutim rezultatima i što na ovakav način reprezentuju svoju opštinu.

“Danas vas ispraćamo, iz osnovnih škola u srednje, iz srednjih škola na fakultete, i drago mi je što to činimo ovako, svi zajedno, što možemo da vam poželimo sreću, da vam damo znake podrške za novo poglavlje u životu koje vas čeka. Studenti, koji odlaze, uvek mogu da se vrate u svoj grad, da očekuju našu podršku i da znaju odakle su. Srednjoškolcima želim da nastave da budu vredni i uporni, u svojim ambicijama i ciljevima. Iza svih vas je period koji nije bio nimalo lak, ali uz vas, za period koji predstoji, sada stoji i Vukova diploma, svedočanstvo vašeg odricanja, truda, rada, upornosti, ali i podrške vaših porodica, profesora, nastavnika, vaših škola i Bačka Topola. Trudićemo se da svima koji se, nakon studija u drugim sredinama, vrate u svoj grad, obezbedimo što bolje uslove za život, profesionalno usavršavanje, zasnivanje porodice. Investicije nam donose izvesniju i lepšu budućnost i pozivam vas da takvu budućnost gradimo zajedno, da dodatno unapredimo život u našem gradu” – rekao je gradonačelnik i poželeo učenicima da se dobro odmore i uživaju tokom leta, da posećuju gradska kupališta i manifestacije i da od jeseni krenu u susret novim izazovima

BAČKA TOPOLA- BAČKI SOKOLAC, POČELI RADOVI NA REHABILITACIJI PUTA

Srbija je zemlja u kojoj se trenutno gradi više od 300 kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica, a više od 200 milijardi dinara izdvojeno je dodatno ove godine za nastavak infrastrukturnih projekata. Radovi na rehabilitaciji državnog puta na relaciji Bačka Topola- Bački Sokolac na dužini od 10 kilomtara. Radove finansira Ministarstvo saobraćaja i infrastrukture a izvodi Vojput

Nedavno je Goran Vesić, naveo da postoji i problem sa putem prema Bačkoj Topoli i najavio da će se ove godine raditi deonica od Bačke Topole do Sokolca, a sledeće godine od Sokolca do samog Bajmoka. Kako rečeno tako i učinjeno, radovi su otpočeli ovih vrelih dana, koji putarima očigledno nisu prepreka.

– Od velike i moderne mreže autoputeva imaćemo samo koristi, zbog čitave privrede. Znate i sami da su tokom proteklih godina stranci dosta zaobilazili Srbiju jer nam putna mreža nije bila dobra, a sad će uz te velike saobraćajnice i projekte nicati i nove fabrike i pogoni, što je jako dobro za nas – rekao je predsednik Skupštine opštine Saša Srdić.

Koliko se intenzivno gradilo od 2012. do 2019. godine naročito je vidljivo kada se ovaj period uporedi sa svim periodima pre njega. Za samo 7 godina izgrađeno je 362 kilometra auto-puteva, tačnije 39.21% svih saobraćajnica tog tipa u Srbiji.

Danas, projekti izgradnje 10 auto-puteva pored ekonomske dobiti pružiće priliku da brojni turisti pohrle u našu zemlju, te na lakši i brži način posete mnoge turističke lepote koje Srbija nudi.

Reč je o sledećim deonicama: Fruškogorski koridorRuma – Šabac – LoznicaKuzmin – Sremska Rača, Preljina – PožegaMoravski koridorSurčin – Novi BeogradObilaznica oko Beograda – Sektor BPožarevac – Gradište – GolubacNiš – PločnikObilaznica oko Kragujevca.

Time se najpre približavamo ostalim delovima Srbije. Znači dostupnost. Takođe, to je bitna osnova za razvoj privrede u našoj opštini i od izuzetnog je značaja za razvoj turizma.

Srdić je istakao da je politika predsednika Srbije Aleksandra Vučića i SNS da svaki deo Srbije bude pođednako razvijen.

“Mi to upravo radimo izgradnjom puteva i pruga jer želimo da svim ljudima, bez obzira gde žive, pružimo isti kvalitet života. To je suština naše politike – da danas bude bolje nego što je bilo juče, a da sutra bude bolje nego što je danas”- naveo je Srdić

Železnički prelaz na Bečejskom putu biće otvoren, a na Senćanskom putu biće zatvoren za saobraćaj, najnovije su informacija kada su putevi u bačkotopolskoj opštini.

Prema informacijama izvođača radova, pružni prelaz na Bečejskom putu biće ponovo pušten za saobraćaj sledeće nedelje, u utorak, 25. jula. Istovremeno, železnički prelaz na Senćanskom putu biće zatvoren za saobraćaj motornih vozila, ali će se ovom deonicom pruge i dalje moći preći pešice i biciklom. Motorna vozila će moći da koriste prelaz na Bečejskom putu.

TRODNEVNA ŽURKA NA POLUOSTRVU JEZERA

Kao i prethodne godine, i ove godine organizuje se muzički festival na poluostrvu bačkotopolskog jezera.Glavni pokrovitelj manifestacije i ove godine je Opština Bačka Topola

F

. Festivali u Bačkoj Topoli, važi za mesta odličnog provoda i druženja. Koliko je popularan najbolje svedoči činjenica da festival poseti nekoliko hiljada ljudi i zemlje, regiona . Manifestacija hrane i pića, ugostiteljstva i svega sličnog što Vam može pasti na pamet.

Nosi naziv “Lake Fest” i okupiće mnogo eminentnih muzičara: ByeAlex i Slepp , Wellhello i Colonia, koji će održati dvočasovni koncert, a festival će upotpuniti i nastupi Voyage, In Vivo, Yamina, Breda Bia, Vuk Mob i mnogi drugi. Festival traje od 22. do 24. juna.

Cena ulaznice je 4.000 dinara za sva tri dana, po danu cena iznosi 1.500 dinara, a za decu do 14 godina festival je besplatan, naravno uz nadzor roditelja. Karta za kampovanje u obližnjem smeštaju je 500 dinara za tri nođi i opremljen je kupatilima i toplim tuševima.

 Kroz nekoliko letnjih dana u junu posetioci poluostrva mogu da uživaju u muzici na nekoliko bina, kao i da probaju najbolja domaća i strana piva. Ovaj čuveni festival koji se održava u samom centru živopisnog ambijenta bačkotopolskog jezera, prava je poslastica kako za ljubitelje dobrog zvuka, tako i za ljubitelje putovanja, budući da ova domaća lepotica važi za vrlo atraktivnu turističku destinaciju.

TSC U NOVU ETAPU SA NOVIM IGRAČIMA

“Fudbaleri su prethodnih dana uradili testiranja i lekarski pregled, a predviđeno je da kod kuće treniramo narednih deset dana. Prvu utakmicu igraćemo 1. jula sa Voždovcem, da bi već 3. otputovali na jedanaestodnevne pripreme na  Pohorje. Po povratku, 14. jula, ostaće nam još nedelju dana do početka prvenstva“, rekao je Lazetić

Vlalukin je stigao na TSC arenu iz letonskog RFS-a, igra na poziciji desnog beka, a posle škole Partizana afirmisao se u Metalcu iz Gornjeg Milanovca, baš pod palicom sadašnjeg trenera TSC-a Žarka Lazetića.Prelazni rok u Srbiji će zvanično početi 26. juna i trajaće do 15. septembra. Ipak, dobar deo transfera je već odrađen, pojedini klubovi su dobro popunili „roster“. TSC je načinio rekordnu prodaju, Petar Ratkov je u transferu od pet miliona evra potpisao za austrijski Salcburg. Pitanje je da li još neki srpski klub u ovom trenutku može da ostvari transfer u tim razmerama.

Jovan Vlalukin (24) je novi igrač TSC-a. Mladi desni bek se vraća iz Letonije iz ekipe RFS. Prošao je školu Partizana, a posle je igrao u ekipi Metalca iz Gornjeg Milanovca.

Lazar Mićić (20) je potpisao za TSC. Mlado krilo je prošao školu Partizana, a stiže iz ekipe Loznice.

Pre njih, TSC je doveo Nikolu Simića iz Vojvodine i otkupio Nikolu Kuveljića od Visle iz Krakova.

TSC

Došli: Stanić (Crvena zvezda), N. Simić (Vojvodina), Preradov, Teofilović (omladinci), Vlalukin (RFS, Letonija)

Otišli: Ratkov (Salcburg), L. Ilić (povratak sa pozajmice), Filipović (Čukarički), Krsmanović (Teplice)

Šef stručnog štaba TSC-a Žarko Lazetić je najavio odlazak na pripreme u Sloveniju i planove za kluba pred početak nove sezone.

“Fudbaleri su prethodnih dana uradili testiranja i lekarski pregled, a predviđeno je da kod kuće treniramo narednih deset dana. Prvu utakmicu igraćemo 1. jula sa Voždovcem, da bi već 3. otputovali na jedanaestodnevne pripreme na  Pohorje. Po povratku, 14. jula, ostaće nam još nedelju dana do početka prvenstva“, rekao je Lazetić.

DVE DECENIJE RADA OMBUCMANA U SRBIJI OBELEŽENO NA ZOBNATICI

DJordje Dabić, državni sekretar, je istakao da je Bačka Topola prva lokalna samouprava u Srbiji koja je uspostavila instituciju lokalnog ombudsmana. Dodao je da je ova institucija danas široko rasprostranjena i, što je najbitnije, zadržala je svoju osnovnu funkciju, zaštitu ljudskih prava.Konferenciju, koja se održava uz podršku OEBS Misija za Srbiju i opštine Bačka Topola, otvorio je predsednik opštine Adrian Satmari.

Državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Đorđe Dabić obratio se u Bačkoj Topoli, u ime ministra dr Aleksandra Martinovića, na Međunarodnoj konferenciji „Značaj i uloga ombudsmana u unapređenju ljudskih prava i razvoju demokratije“ posvećenoj obeležavanju 20 godina rada institucije ombudsmana u Republici Srbiji.

Dabić je istakao da je Bačka Topola prva lokalna samouprava u Srbiji koja je uspostavila instituciju lokalnog ombudsmana. Dodao je da je ova institucija danas široko rasprostranjena i, što je najbitnije, zadržala je svoju osnovnu funkciju, zaštitu ljudskih prava.

„Lokalni ombudsmani su osnovani radi ukazivanja i otklanjanja eventualnih nepravilnosti i nezakonitosti organa uprave i javnih službi u slučajevima povrede propisa i opštih akata tih organa, čime se iz godine u godinu jača pravna zaštita naših građana. Kao najznačajniji principi delovanja ombudsmana u pogledu zaštite osnovnih ljudskih prava svakog pojedinca, a pre svega prava deteta, mogu se istaći nepristrasnost i nezavisnost“, istakao je Dabić. On je dodao da se, upravo zahvaljujući ovoj nezavisnoj i samostalnoj instituciji, efikasnije ostvaruju ljudska i manjinska prava i na lokalnom nivou, što je od izuzetnog značaja za svako demokratsko društvo.

Podsetio je da zakon predviđa da dve ili više jedinica lokalne samouprave mogu doneti odluku o ustanovljavanju zajedničkog lokalnog ombudsmana, čime se povećava zaštita i unapređuju ljudska i manjinska prava i osnovne slobode, a istovremeno se uspostavlja delotvornija međusobna saradnja i podrška lokalnih zaštitnika građana.

Konferenciju, koja se održava uz podršku OEBS Misija za Srbiju i opštine Bačka Topola, otvorio je predsednik opštine Adrian Satmari.

U nastavku događaja obratili su se zamenica Šefa Misije OEBS u Srbiji Sara Groen, ministar za ljudska i manjinska prava Tomislav Žigmanov, poverenica za ravnopravnost Brankica Janković, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović, kao i potpredsednik Vlade AP Vojvodina i Pokrajinski sekretar za obrazovanje, upravu, propise i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Žolt Sakalaš.

BAČKOTOPOLČANI OBJAVILI RAT, KRVOPIJAMA

SEĆANJE – Avion nadleće, za par sekundi padaju komarci, muve, zolje, izvrću se miševi, pacovi, živina, sitna stoka i ostala nejač. U povratku pusti još jedan mlaz da očisti kerove i mačke od krpelja i buva. Tako dva puta u toku leta, i odma’ je utamanio i viruse, to nam je ujedno bila vakcinacija protiv gripa, lepre, kuge, šuge i crvenog vetra.” ostalo zabeleženo, svakako interesantno

Na već dovoljno tešku borbu sa bespricom, građani opštine Bačka Topola, ovih dana imaju brigu više – komarce. Iako su uobičajena pojava za ovo doba godine, mnogi svedoče da ih nikada nije bilo više, kao i da su agresivniji nego inače.

Preduzeća Delko doo i ORIS doo u periodu od 26. juna do 05. jula, će vršiti tretman sistematskog suzbijanja odraslih formi komaraca iz vazduha na teritoriji opštine Bačka Topola u naseljenim mestima: Bačka Topola, Zobnatica, Karađorđevo, Mali Beograd, Bački

Sokolac, Tomislavci, Krivaja, Gornja Rogatica, Stara Moravica, Pačir, Panonija, Novo Orahovo, Pobeda, Njegoševo, Svetićevo, Kavilo, Srednji Salaš, Bajša, Bogaroš, Bagremovo, Gunaroš i tretman kritičnih priobalnih zona oko jezera.

Ovaj događaj podsetio je jednog stanovnika Bačke Topole kako se prskanje komaraca nekada radilo u Jugoslaviji, a njegov duhovit tekst za kratko vreme pobrao je simpatije korisnika društvenih mreža.

“Prskanje komaraca prethodnog vikenda, dalo je određene rezultate, tako da sada komaraca ima još više, plus su još bešnji . Pod*ebali su ih sa nekim jeftinim sra*em, pa su podigli i one mamurne, koji nisu imali u planu da izađu ovog vikenda. Sad ujedaju kao terijeri. Kad sam bio klinac, preleti onaj avion, sav u rupama, obarali ga i Nemci i Rusi i lovci iz okolnih sela jer im tera divljač, u njemu budženi motor od Lade Samare, a kad pusti onaj “trag” iz krila, druže ono je bio neki bugarski suzavac, pomešan sa wc sanitarom i nekim zaplenjenim švapskim bojnim otrovom. Mi deca odma ‘vatamo maglu brzinom Bolta , jer ako ti ta špekcija padne na glavu, odmašćuje kosu, ubiva vaške i perut i izvlači ti pramenove. Ovi manje iskusni koji pogledaju gore, imaju kokošije slepilo do kraja raspusta. Posle par dana otpadnu ti trepavice i počneš da nalaziš obrve u tanjiru.Ovaj majstor se spusti u brišući let, dva metra iznad bandera, jasno ga vidimo da je izbacio lakat, colja pivo i čujemo ga da peva hitove Radeta Jorovića. On nadleće, za par sekundi padaju komarci, muve, zolje, izvrću se miševi, pacovi, živina, sitna stoka i ostala nejač. U povratku pusti još jedan mlaz da očisti kerove i mačke od krpelja i buva. Tako dva puta u toku leta, i odma’ je utamanio i viruse, to nam je ujedno bila vakcinacija protiv gripa, lepre, kuge, šuge i crvenog vetra. Posle toga, par dana oporavljamo pluća i ostale delove tela, vrapci se navarili, istripovali da su belorepi orlovi, napadaju koze i mačke iz vazduha, golubovi mnjauču dok lete, deca svetle u mraku, baba se dva dana mačuje sa saobraćajnim znakom ispred kuće. Tako da… Jes’ bilo malo za*ebano , al’ je*iga, nema komaraca!”

Ipak,

Akcija suzbijanja komaraca će se vršiti u danima sa povoljnom meteorološkom sitauacijom.Radi znanja i ravnanja, biocid koji će se primeniti u suzbijanju odraslih formi komaraca iz vazduha je Neopirox lambda 2,0 čija je aktivna materija lambdacihalotrin. Upozoravaju se pčelari da su biocid za tretman odraslih formi komaraca toksičan za pčele, te je neophodno ukloniti košnice najmanje 5 km, od mesta tretiranja. Dejsto biocida traje 3 dana.